ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΣΥΜΠΟΣΙΟ: «ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ: ΣΥΝΔΕΣΗ ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗΣ»,

Monday 24 Φεβρουαρίου 2020

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Από το  Εργαστήριο Ειδικής Αγωγής και Συμβουλευτικής της Οικογένειας, το οποίο εδρεύει στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., διοργανώνεται το Συμπόσιο, «Διεπιστημονική Προσέγγιση στην Ειδική Αγωγή και την Εκπαίδευση: Σύνδεση Θεωρίας και Πράξης», με Διεθνή Συμμετοχή. Το Συμπόσιο θα διεξαχθεί στην Αθήνα, στις 03-04 Απριλίου 2020.

Βασικός στόχος του Συμποσίου είναι να θέσει το πλαίσιο ενός γόνιμου επιστημονικού διαλόγου σε σχέση με θέματα Ειδικής Αγωγής που χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής και συστηματικής αντιμετώπισης. Επιγραμματικά, οι βασικές θεματικές του συμποσίου θα περιλαμβάνουν:

Τη σημασία ενός διεπιστημονικού διαλόγου μεταξύ ερευνητών και επαγγελματιών που δραστηριοποιούνται στο πεδίο της Ειδικής Αγωγής.

Τη σύνδεση επιστημολογικών παραδειγμάτων που απορρέουν από τις επιστήμες της Ψυχολογίας και της Παιδαγωγικής με πρακτικές που αξιοποιούνται στην Εκπαίδευση και στην Ειδική Αγωγή.

Τη σύνδεση διεθνών πρακτικών με πρακτικές που εφαρμόζονται στη Χώρα μας.

Την ενδυνάμωση της οικογένειας ως παράγοντα καθοριστικής σημασίας για την επίτευξη βέλτιστων παιδαγωγικών και θεραπευτικών αποτελεσμάτων για τα παιδιά με Αναπηρία ή/και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες.

Το Συμπόσιο θα περιλαμβάνει:

Προσκεκλημένες Ομιλίες

Στρογγυλά Τραπέζια

Εργαστήρια

Το Συμπόσιο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, ψυχολόγους, γιατρούς, λογοθεραπευτές και άλλους επαγγελματίες που εργάζονται με παιδιά και εφήβους σε φορείς εκπαίδευσης και ψυχικής υγείας, καθώς και σε φοιτητές από Τμήματα αντίστοιχα με τις ειδικότητες που προαναφέρθηκαν.

Περισσότερες πληροφορίες είναι αναρτημένες στην ιστοσελίδα του Συμποσίου http://spedu2020.eds.uoa.gr/

Το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στο ποσό των 20€ για τους προπτυχιακούς φοιτητές, στο πόσο των 40€ κατά την Α’ περίοδο εγγραφής των επαγγελματικών (έως 8/3/2020), στο ποσό των 60€ κατά τη Β’ περίοδο εγγραφής των επαγγελματιών (9/3/2020 έως και την ημέρα του Συμποσίου). Το κόστος εγγραφής στα εργαστήρια ανέρχεται στο ποσό των 15€ ανά εργαστήριο και απαιτείται να έχει προηγηθεί η εγγραφή στο Συμπόσιο.

Το δικαίωμα συμμετοχής περιλαμβάνει:

Παρακολούθηση του Συμποσίου

Έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό του Συμποσίου

Βεβαίωση Παρακολούθησης

Η εγγραφή στο Συμπόσιο και τα Εργαστήρια γίνεται μέσω της ιστοσελίδας www.free-spirit.gr

Σας παρακαλούμε θερμά να προωθήσετε την ανακοίνωση του Συμποσίου, το οποίο επισυνάπτεται μαζί με δύο συνοδευτικά αρχεία (Δελτίο Εγγραφής και Αφίσα), στους φοιτητές των Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής μέσω των η-τάξεων.

Δείτε εδώ την αφίσα.

Δείτε εδώ την Α΄ ανακοίνωση.

Δείτε εδώ το δελτίο εγγραφής.