ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΕΩΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΓΕ, 29-4-2020

Wednesday 29 Απριλίου 2020
Ημερίδα της Επιτροπής Γεωμορφολογίας και Περιβάλλοντος της ΕΓΕ, 29-4-2020

Ημερίδα της Επιτροπής Γεωμορφολογίας και Περιβάλλοντος της Ελληνικής Γεωλογικής Εταιρείας, με θέμα “Ο Ρόλος της Γεωμορφολογίας στη Σύγχρονη Κοινωνία”, Αθήνα, 29 Απριλίου  2020.

Υπό την αιγίδα της Διεθνούς Ένωσης Γεωμορφολόγων.

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της, η Επιτροπή Γεωμορφολογίας και Περιβάλλοντος της Ελληνικής Γεωλογικής Εταιρείας σε συνεργασία με το Τμήμα Γεωγραφίας του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου και το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργανώνει Επιστημονική Ημερίδα με θέμα “Ο ρόλος της Γεωμορφολογίας στη Σύγχρονη Κοινωνία”, την Τετάρτη 29 Απριλίου 2020 στην Αίθουσα Τελετών του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου Αθηνών.

Μεταξύ των κύριων στόχων της Ημερίδας είναι:

• η παρουσίαση και συζήτηση των αποτελεσμάτων της σύγχρονης έρευνας σε όλους τους τομείς της γεωμορφολογίας,

• η εφαρμογή νέων,καινοτόμων, τεχνικών και μεθόδων στη γεωμορφολογική έρευνα,

• η εκτίμηση μελλοντικών προβλέψεων σε ό,τι αφορά στη διαμόρφωση του γήινου ανάγλυφου υπό το πρίσμα της κλιματικής αλλαγής,

• η ενίσχυση του ρόλου της γεωμορφολογίας στη σύγχρονη εποχή και της συμβολής της στην πρόληψη, ετοιμότητα και προσαρμογή των κοινωνιών στους φυσικούς κινδύνους,

• η “ενεργοποίηση” των νέων γεωμορφολόγων και η ενθάρρυνση της μεταξύ τους συνεργασίας.

Οι θεματικές περιοχές της Ημερίδας καλύπτουν όλα τα επιμέρους γνωστικά αντικείμενα της γεωμορφολογίας όπως: παράκτια και υποθαλάσσια γεωμορφολογία, ποτάμια γεωμορφολογία, καρστική γεωμορφολογία, τεκτονική γεωμορφολογία – μορφοτεκτονική, παγετώδης γεωμορφολογία, εφαρμοσμένη γεωμορφολογία, τεχνικές και μέθοδοι γεωμορφολογικής χαρτογράφησης, γεωαρχαιολογία, παλαιογεωγραφία και αναπαράσταση παλαιοπεριβαλλόντων, γεωλογία Τεταρτογενούς, φυσικοί κίνδυνοι και καταστροφές.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε γεωεπιστήμονες (μέλη της επιστημονικής κοινότητας, ακαδημαϊκοί και ερευνητές, στελέχη της δημόσιας διοίκησης και της τοπικής αυτοδιοίκησης, κ.ά.) που δραστηριοποιούνται στα παραπάνω γνωστικά αντικείμενα της γεωμορφολογίας και του περιβάλλοντος. Επιπλέον, αποσκοπεί να δώσει βήμα στους νέους και τις νέες γεωμορφολόγους που επιθυμούν να παρουσιάσουν τα ερευνητικά αποτελέσματα της προπτυχιακής ή μεταπτυχιακής διπλωματικής τους εργασίας ή της διδακτορικής τους διατριβής.

Το επιστημονικό πρόγραμμα της Ημερίδας θα περιλαμβάνει προφορικές και αναρτημένες ανακοινώσεις. Οι περιλήψεις που θα υποβληθούν θα αξιολογηθούν, θα τοποθετηθούν σε θεματικές ενότητες και θα παρουσιαστούν σε αντίστοιχες θεματικές συνεδρίες.

H συμμετοχή στην Ημερίδα είναι δωρεάν και δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των περιλήψεων που μπορούν να κατατεθούν από έναν συγγραφέα.

Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας προσκεκλημένοι ομιλητές θα δώσουν θεματικές ομιλίες για επιμέρους γνωστικά αντικείμενα της γεωμορφολογίας. Τα ονόματα των προσκεκλημένων ομιλητών θα ανακοινωθούν σύντομα.

Οι περιλήψεις θα υποβάλλονται στην ελληνική ή στην αγγλική γλώσσα.

Πληροφορίες για τις προδιαγραφές προετοιμασίας και υποβολής των περιλήψεων θα βρείτε εδώ.

Flyer