ΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ: “ΔΙΕΘΝΗ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΡΡΟΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΣΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ”

Wednesday 18 Μαΐου 2022

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, πραγματοποιεί Σεμινάριο με θέμα: “Διεθνή και Μακροοικονομικά Γεγονότα και οι Επιρροές τους στις Εφαρμογές Πληροφοριακών Συστημάτων στη Ναυτιλία”, το οποίο θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 18 Μαΐου 202213.00 μμ. (https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=m50801a76e45304c36f5a1cda9b0264e4).

Ομιλητής στο Σεμινάριο είναι ο κ. Μιχάλης Κουίντα, Customer Success Team Leader της καινοτόμου εταιρίας ναυτιλιακής πληροφορικής MarineTraffic.

Τα θέματα που θα καλύψει το Σεμινάριο περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, τα ακόλουθα:

1. Παρουσίαση της εταιρίας MarineTraffic,
  2. Εφαρμογές της MarineTraffic στην επίλυση κρίσιμων προβλημάτων σε διαφορετικούς κλάδους της ναυτιλιακής δραστηριότητας,
  3. Επίδραση σημαντικών διεθνών και μακροοικονομικών γεγονότων στη ζήτηση των υπηρεσιών της MarineTraffic (πολεμικές συγκρούσεις, COVID, περιστατικό στο Σουέζ),
  4. Διαφοροποιημένη κατηγοριοποίηση και εφαρμογές πληροφοριακών συστημάτων στην ναυτιλία (maritime technology landscape),
  5. Ευκαιρίες απασχόλησης, θέσεις εργασίας και πιθανοί ρόλοι σε εταιρείες τεχνολογίας στην ναυτιλία.

Η MarineTraffic είναι η μεγαλύτερη εταιρεία παροχής κρίσιμων πληροφοριακών δεδομένων ship tracking and maritime analytics παγκοσμίως. Χαρτογραφεί σε πραγματικό χρόνο τα γεωγραφικά σημεία που βρίσκονται τα πλοία ανά πάσα στιγμή και παρέχει σημαντικές σχετικές πληροφορίες (insights) για τη ναυτιλία και τις εταιρείες του κλάδου. Η εταιρεία ιδρύθηκε στην Ελλάδα, αλλά πλέον έχει παρουσία σε πολλές χώρες ανά τον κόσμο, καθώς έχει αναπτυχθεί με ισχυρό ρυθμό. Οι χρήστες έχουν εύκολη πρόσβαση στις πληροφορίες που παρέχει η εταιρία, είτε μέσα από την πλατφόρμα (www.marinetraffic.com) είτε μέσα από το mobile app.

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να δείτε το Δελτίο Τύπου του Σεμιναρίου:

Ναυτιλιακό Σεμινάριο: “Διεθνή και Μακροοικονομικά Γεγονότα και οι Επιρροές τους στις Εφαρμογές Πληροφοριακών Συστημάτων στη Ναυτιλία”