ΗΜΕΡΕΣ ΔΕΛΦΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ * ΗΧΟΤΟΠΙΑ * ΛΕΥΚΑΔΑ (24-26/9/2021)

Thursday 23 Σεπτεμβρίου 2021
ΗΜΕΡΕΣ ΔΕΛΦΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ * ΗΧΟΤΟΠΙΑ * ΛΕΥΚΑΔΑ (24-26/9/2021)

Με αφορμή τις Ημέρες Δελφικής Πολιτιστικής Κληρονομιάς για το έτος 2021, δέκα νέοι συνθέτες, φοιτητές του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Μουσική Τεχνολογία και Σύγχρονες Πρακτικές με ειδίκευση "Μουσική Δημιουργία για νέα μέσα», του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, συνέπραξαν η δούλεψαν κατά μόνας και δημιούργησαν τέσσερα τετραφωνικά έργα ηλεκτροακουστικής μουσικής εμπνευσμένα από το έργο του Άγγελου Σικελιανού.

Τα έργα θα είναι διαθέσιμα προς ακρόαση στο ευρύ κοινό εν είδει *ηχητικής εγκατάστασης* από 24 Σεπτεμβρίου έως και 26 Σεπτεμβρίου από τις 9:00 π.μ. ως και τις 3:00 μ.μ. στο Μουσείο Άγγελου Σικελιανού στη Λευκάδα και θα παραμείνουν στη διάθεση του μουσείου και μετά το πέρας του τριημέρου των εκδηλώσεων.

Τα έργα που θα παρουσιαστούν είναι τα:
“Εκ ποιημάτων ποίημα“ των Ευτύχη Βαβαγιάκη, Χριστίνας Γεωργίου και Πηνελόπης Μπεκιάρη
“Θαλερό” του Αποστόλη Αρμάγου
“Νόστος” των Βασιλεια Γκιγιοτώ, Αναστάσιου Κούρλιου, Κυριάκου Παπαδόπουλου, Φώτης Ροβολής
“Ηχήστε οι Σάλπιγγες” των Βίκτωρ Μαστέλα, Γαβριήλ Φαριλέκας

Υπεύθυνος Διδάσκων: Δρ. Θάνος Πολυμενέας-Λιοντήρης, Συνθέτης