EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΠΙΚΑΙΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ: ΓΡΙΠΗ, ΝΕΟΣ ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ (SARS-COV-2), ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΕΣ ΙΟΓΕΝΕΙΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ, (ΠΡΟΛΗΨΗ, ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ)

Monday 05 Οκτωβρίου 2020

Επίκαιρα θέματα Δημόσιας Υγείας: γρίπη, νέος κορωνοϊός (SARS-Cov-2), παιδιατρικές ιογενείς λοιμώξεις
(πρόληψη, μύθοι και αλήθειες)

Επιστημονική εκδήλωση, 5/10/2020
ΕΚΠΑ, 16.00-18.00  μέσω τηλεδιάσκεψης και live streaming

Απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα σχετικά με επίκαιρα θέματα Δημόσιας Υγείας όπως η γρίπη, ο νέος κορωνοϊός (SARS-Cov-2) και οι παιδιατρικές ιογενείς λοιμώξεις από τους πλέον ειδικούς σε θέματα Παθολογίας, Παιδιατρικής, Λοιμώξεων, Μικροβιολογίας, Επιδημιολογίας και Προληπτικής Ιατρικής, καθώς και χρήσιμες συμβουλές ενόψει της χειμερινής περιόδου 2020-2021 θα δοθούν σε ειδική επιστημονική εκδήλωση που οργανώνει το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, σε συνεργασία με τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), μέσω τηλεδιάσκεψης και ταυτόχρονης απευθείας μετάδοσης μέσω διαδικτύου (live streaming), επιλέγοντας/εισάγοντας τη διεύθυνση που ακολουθεί την ώρα έναρξης της εκδήλωσης, δηλαδή στις 16.00: http://live.uoa.gr/

Στην εκδήλωση θα παρουσιασθούν όλα τα επιδημιολογικά δεδομένα που σχετίζονται με τη σημασία των εμβολιασμών για τη Δημόσια Υγεία, με ειδική αναφορά, επίσης, στον νέο κορωνοϊό (SARS-Cov-2), καθώς και στις ευάλωτες ομάδες, όπως επίσης και στα ενδεδειγμένα μέτρα πρόληψης, τόσο ατομικά, όσο και συλλογικά.

16.00- 16.15 | Α) Εισαγωγή-συντονισμός / Χαιρετισμοί

• Μ.-Α. Δημόπουλος (Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής, Πρύτανης του ΕΚΠΑ).
  • Π. Πρεζεράκος (Γενικός Γραμματέας Δημόσιας Υγείας, Καθηγητής του Τμήματος Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου).
  • Π. Αρκουμανέας (Πρόεδρος του ΔΣ του ΕΟΔΥ).
  • Χ. Σπηλιοπούλου (Καθηγήτρια και Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΕΚΠΑ).
  • Π. Σφηκάκης (Καθηγητής και Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ).
  • Π. Μυριανθέας (Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ).

16.15 - 17.15 | Β) Εισηγήσεις

1. Β. Παπαευαγγέλου (Καθηγήτρια Παιδιατρικής ― Λοιµωξιολογίας, Διευθύντρια Γ’ Παιδιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Πανεπιστηµιακό Γενικό Νοσοκοµείο ΑΤΤΙΚΟΝ). «Προκλήσεις στη διατήρηση υψηλής εμβολιαστικής κάλυψης στην εποχή της πανδημίας».
  2. Α. Τσακρής (Καθηγητής Μικροβιολογίας, Διευθυντής Εργαστηρίου Μικροβιολογίας της Ιατρικής Σχολής,  Αντιπρύτανης του ΕΚΠΑ). «Η συμβολή του εργαστηρίου στην Covid-19 και άλλες επιδημίες».
  3. Σ. Τσιόδρας (Καθηγητής Παθολογίας-Λοιμώξεων της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, - Λοιμωξιολόγος ΕΟΔΥ). «Τελευταία παγκόσμια επιδημιολογικά δεδομένα».
  4. Α. Κοτανίδου (Καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Διευθύντρια Α' Κλινικής Εντατικής Θεραπείας ΕΚΠΑ, ΠΓΝΑ “Ο Ευαγγελισμός”, Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Εντατικής Θεραπείας). «Η εμπειρία από τη νοσηλεία των ασθενών με COVID-19 στη ΜΕΘ του Νοσοκομείου “Ευαγγελισμός“».
  5. Ε. Θηραίος (Γενικός Ιατρός, Διευθυντής ΕΣΥ ― Κέντρο Υγείας Βάρης, Γενικός Γραμματέας Ιατρικής Εταιρείας Αθηνών). «Ο ψηφιακός μετασχηματισμός του τομέα υγείας την περίοδο της πανδημίας covid-19 και ο ρόλος της τηλεσυμβουλευτικής».
  6. Σ. Σαπουνάς (Ιατρός ΕΟΔΥ – Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Ετοιμότητας και Απόκρισης του ΕΟΔΥ). «ΚΟΜΥ και παρεμβάσεις σε συρροές».
  7. Φ. Κοντοπίδου (Ιατρός Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος (Phd), Υπεύθυνη Γραφείου Μικροβιακής Αντοχής του ΕΟΔΥ). «Τελευταία επιδημιολογικά δεδομένα από την Ελλάδα».

17.15 - 18.00 | Γ) Ερωτήσεις ― Συζήτηση –– Προτάσεις

• Τα ερωτήματα θα γίνονται δεκτά κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης στο mail: health[at]uoa[dot]gr