ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ILSE AICHINGER. AUSSTELLUNG „ES BEGANN MIT ILSE AICHINGER (1921-2021)“

Wednesday 11 Μαΐου 2022
Έκθεση και Εκδήλωση για τη συγγραφέα Ilse Aichinger. Ausstellung „Es begann mit Ilse Aichinger (1921-2021)“

Έκθεση και Εκδήλωση για τη συγγραφέα  Ilse Aichinger

Το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας σε συνεργασία με την Αυστριακή Πρεσβεία της Αθήνας διοργανώνει έκθεση με πληροφοριακό και φωτογραφικό υλικό για τη ζωή και το έργο της αυστριακής συγγραφέως  Ilse Aichinger (1921-2016) με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη γέννησή της. Η έκθεση πραγματοποιείται στους χώρους της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής από 9 έως 20 Μαΐου 2022 και είναι επισκέψιμη με ελεύθερη είσοδο κατά τις ώρες λειτουργίας της Βιβλιοθήκης.

Στο πλαίσιο της διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση στις 11 Μαΐου, ώρα 14.00, στο αμφιθέατρο (Auditorium) της Βιβλιοθήκης με εισαγωγικές ομιλίες  (στα γερμανικά) και απαγγελίες ποιημάτων  (στα ελληνικά και γερμανικά).

Συμμετέχουν η καθ. Αναστασία Αντωνοπούλου και οι μεταπτυχιακές φοιτήτριες του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας Εύα Παπαγεωργίου, Ευγενία Ραπανάκη και Ζωή Σαρουλίδου. Απαγγελία:  Δήμητρα Παστουσέα και Ζωή Σαρουλίδου.

Την εκδήλωση θα χαιρετήσουν ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής καθ. κ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης και η  Επιτετραμμένη της Αυστριακής Πρεσβείας κ. Mag. Dr. Martina Hermann.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.
Η χρήση μάσκας είναι  υποχρεωτική.

Ausstellung „Es begann mit Ilse Aichinger (1921-2021)“

Anlässlich des 100. Geburtstages der österreichischen Schriftstellerin Ilse Aichinger (1921-2016) organisiert der Fachbereich für Deutsche Sprache und Literatur der Universität Athen in Zusammenarbeit mit der Österreichischen Botschaft in Athen eine Ausstellung mit Informations- und Fotomaterial zu Leben und Werk der Autorin. Die Ausstellung findet vom 9. bis 20. Mai 2022 in der Bibliothek der Philosophischen Fakultät statt und kann während der Öffnungszeiten der Bibliothek kostenlos besichtigt werden.

Im Rahmen der Ausstellung  findet am 11. Mai um 14.00 Uhr im Auditorium der Bibliothek eine Veranstaltung mit Reden (auf Deutsch) und Gedichtrezitationen (auf Griechisch und Deutsch) statt.

Teilnehmen werden Prof. Dr. Anastasia Antonopoulou und die Doktorandinnen des Instituts für deutsche Sprache und Literatur Eva Papageorgiou, Eugenia Rapanaki und Zoe Saroulidou. Rezitation:  Dimitra Pastousea und Zoe Saroulidou.

Bei der Veranstaltung werden zudem der Dekan der Philosophischen Fakultät, Prof. Dr. Achilleas Chaldeakis, und die Gesandte der österreichischen Botschaft, Dr. Martina Hermann, ein Grußwort halten.

Wir laden Sie herzlich ein, daran teilzunehmen.

Es gilt Maskenpflicht.

Δείτε την ΑΦΙΣΑ  και την ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ στην ιστοσελίδα του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας