ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ-ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Wednesday 22 Μαρτίου 2023
Διεξαγωγή Εργαστηρίου-Σεμιναρίου Λαογραφίας για την Μικρασιατική προσφυγική μνήμη και ταυτότητα

Ενημέρωση διεξαγωγής Εργαστηρίου-Σεμιναρίου Λαογραφίας για την Μικρασιατική προσφυγική μνήμη και ταυτότητα, Τετάρτη 22.03.2023 και ώρα 2.30 - 6.00 μ.μ. στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης, στη Φιλοσοφική Σχολή (2ος όροφος).

Το Εργαστήριο-Σεμινάριο εντάσσεται στις επετειακές δράσεις του Ε.Κ.Π.Α. για την ανάμνηση και την αποτίμηση της παρουσίας και της συμβολής των προσφύγων της Μικρασιατικής Καταστροφής στην Ελλάδα του 20ού αιώνα.
Οργανώνεται από τους καθηγητές Λαογραφίας, Βασιλική Χρυσανθοπούλου και Γιώργο Κούζα, σε συνεργασία με τον Διευθυντή του Μουσείου Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης, καθηγητή Πλάτωνα Πετρίδη, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που συνδέονται με την έκθεση "Αντικείμενα τόποι 1922-2022", που λειτουργεί στον χώρο του Μουσείου. Τίτλος του εργαστηρίου-σεμιναρίου: "Διαδρομές της Μικρασιατικής προσφυγικής μνήμης και ταυτότητας: Από την οικογενειακή στη δημόσια μνήμη. Παραδείγματα λαογραφικής έρευνας στο Ε.Κ.Π.Α."

Το εργαστήριο περιλαμβάνει εισηγήσεις για τις θεωρητικές προσεγγίσεις της μνήμης και για τις μεθοδολογικές προσεγγίσεις της διερεύνησής της, ενώ θα υπάρξουν παρουσιάσεις εθνογραφικών παραδειγμάτων από μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες της Λαογραφίας πάνω σε διάφορες εκφάνσεις, υλικές και άυλες, της προσφυγικής μνήμης και ταυτότητας στην πρώτη και στις μετέπειτα γενιές, αλλά και στην κοινωνία και στη δημόσια μνήμη γενικότερα. Το εργαστήριο θα συνδυαστεί με επίσκεψη της έκθεσης και θα κλείσει με τραγούδισμα και ανάλυση ενός Μικρασιάτικου θρήνου για την καταστροφή της Σμύρνης και με συζήτηση πάνω στα θέματα που διερευνήθηκαν.